V současnosti poskytuji konzultace pouze on-line, prostřednictvím Skype. Termín je možno dohodnout telefonicky (i přes sms) nebo mailem. Platba předem na účet, před uskutečněním sezení. Děkuji za pochopení.
Jak pracuji
Není rozhovor jako rozhovor »
Systemický přístup »
EFT terapie »
Závěrem »
Není rozhovor jako rozhovor
Stěžejním nástrojem mé práce je rozhovor. Rozhovor, jehož cílem není jen „popovídat si“, ulevit si. To můžeme udělat s rodinou nebo s přáteli. Aby to byl rozhovor systemický, pomáhající, musí především přinášet takový užitek, který si s klientem dohodneme.
Velmi zjednodušeně řečeno, systemický přístup nám umožňuje definovat si, co potřebujeme a nalézat možnosti, jak toho dosáhnout. Konzultant/poradce/kouč klienta ani jeho problémy nehodnotí, neposuzuje. Neradí, co by měl udělat nebo jak by měl své probémy řešit. Naopak, pracuje formou kladení otázek s cílem umožnit klientovi odkrývat jeho vlastní možnosti (způsoby uvažování a myšlení, úhly pohledu, cesty k řešení apod.). Prohlubuje se klientovo uvědomění. Postupné zvědomování zažitých stereotypů (v myšlení, chování apod.) přináší klientovi zcela přirozeně možnost volby tam, kdy ji dříve nevnímal. Zaměřuje svoji pozoronost na to, co považuje za důležité, za užitečné. V tomto smyslu si klient řídí svá sezení a zodpovídá za jejich průběh.
Pozn.) Na tomto místě bych ráda zdůraznila rozdíl mezi expertním poradenstvím a systemickým poradenstvím.
Expertní poradenství, jak ho běžně známe a chápeme, se obvykle zaměřuje na problém, který diagnostikuje nebo jinak ohodnotí, poskytuje informace, rady a návody, jak v dané situaci postupovat. Poradce přijímá roli experta na danou problematiku (např. manželské poradny, psychologické poradny, apod.)
Systemické poradenství nehodnotí, neposuzuje ani nediagnostikuje naše obtíže. Ke každému přistupuje individuálně, s respektem k našemu zcela jedinečnému prožívání. Konzultant/poradce/kouč nám "na zakázku" pomáhá hledat v našem vnitřním světě. Není expertem na problémy a jejich univerzální řešení, ale na způsob, jak prohloubit vlastní sebepoznání, jak překonávat svá omezení a jak uvádět změny do každodenního života.
Psychoterapie je léčebné působení psychologickými prostředky, které přináší změny v prožívání, chování, osobnosti a způsobu fungování v životě, přičemž může mít podpůrnou, léčící nebo rozvíjející funkci (Kratochvíl, 2002).
V dnešní době existuje nepřeberné množství terapeutických škol a přístupů, které se mohou lišit jak výchozí filozofií, tak metodami a prostředky, které využívají. Pro ty z vás, koho by systemický přístup zajímal více, uvádím níže další informace...
Systemický přístup
Systemický přístup se formoval v rámci tzv. postmoderní filozofie v 2. polovině 20. století. V současnosti je jedním z hlavních trendů v humanitních vědách, zejména psychoterapii, psychologii, sociální práci, pedagogice, sociologii apod.
Systemický přístup není izolovaná disciplína. Jedná se o široký proud filozofických východisek, teorií, metodik a praktických zkušeností, které společně tvoří velmi užitečnou základnu pro práci s lidmi. Mezi jeho hlavní zdroje patří konstruktivismus, komunikační teorie, kybernetika 2. řádu, teorie autopoietických systémů, teorie chaosu, synergetika, teorie sociálních systémů a obecná systémová teorie.
Proč mi vyhovuje právě systemický přístup:
- je to přístup založený na nejnovějších vědeckých poznatcích; což uspokojuje moji racionální mysl a vyhovuje předpokladům, které klade můj rozum na profesionální přístup v práci
- využívá předpoklad, že objektivní realita (tzv. vnější svět, objektivní pravda apod.) možná existuje, ale my k ní nemáme přímý přístup; kdo z nás může říct, že ví, jak se věci "tam venku" mají, když veškeré naše poznání a výklady světa jsou tvořeny v NAŠEM mozku:-)?
- svět, jak jej zažíváme, tzn. vnímáme, popisujeme apod., vykládá systemika jako naši vlastní interpretaci toho, co (objektivně) je; pokud je tedy moje vidění světa pouze jedna z mnoha možných interpretací a jsem s ní nespokojena, mohu vždy najít takovou, která pro mne bude příjemnější (samozřejmě za svoji volbu nesu plnou zodpovědnost)
- každému poskytuje svobodu a respekt vůči jeho jedinečnému pohledu na svět; až příliš často se setkáváme s nepřijetím a nesouhlasem a snažíme se vyhovět požadavkům, které jsou na nás kladeny zvenčí nebo i od nás samotných; zde se naopak otevírá protor pro uvolnění všeho, co není naše a prostor pro Lásku, sebe-přijetí, sebe-vědomí...
- člověka a jeho okolí vnímá jako komplexní propojený systém (jako součást různých kontextů, které jsou vzájemně provázány a na různých rovinách se ovlivňují); to vyhovuje mému celostnímu pojetí člověka jako bytosti přímo propojené nejen s ostatními, ale se vším, "co je", tedy s lidmi, se světem, s Přírodou, s Vesmírem ...
- zaměřuje se na to, co funguje, co je pro nás užitečné, co nás rozvíjí (namísto analýzování našich problémů, hledání jejich kořenů v minulosti apod.); zaměříme-li pozornost tímto směrem, přirozeně čerpáme a zmnožujeme sílu a energii
- rozvíjí schopnosti využívat naplno potenciál namísto diagnostikování, patologizování a předávání expertních doporučení ze strany „poradce – experta“; nevyvíjí na nás další tlak z venčí tím, že by nám předkládal, jak máme myslet, co cítit a dělat apod., naopak, působí jemně, bez nadměrného úsilí, téměř nepozorovaně a přesto při našem plném vědomí
- klade velký důraz na partnerství a spolupráci ve vtahu klienta a „pomáhajícího profesionála“; kolik lidí v našem okolí nás dokáže brát skutečně takové, jací jsme? Dokážeme to vůbec my sami? Systemický poradce nám poskytuje podporu a povbuzuje nás k tomu, co MY skutečně chceme a potřebujeme!
- maximálně podporuje člověka v hledávání a nalézání vlastních otázek, odpovědí a užitečných řešení; osobní svoboda jde ruku v ruce se zodpovědností. Všichni jsme tvůrci našeho vlastního života!
Moje nejoblíbenější systemické teze:
- Já jsem zodpovědná za to, co říkám (píšu), vy jste zodpovědní za to, co slyšíte (čtete).
- Veškeré porozumění v komunikaci je jen více či méně užitečné nedorozumění.
- Jediné, co můžeme srovnávat, jsou naše obrazy s našimi obrazy obrazů druhých.
- Nežijeme s našimi partnery (dětmi, ...), ale s našimi představami o nich.
EFT terapie
Tato metoda je dnes ve světě velmi populární a řadí se mezi techniky oboru tzv. energetické psychologie. Kořeny EFT terapie nás vedou zpět do doby před 5000 lety k původnímu učení Mistrů Tao. Z tohoto období pocházejí nejstarší dochované zápisy zmapovaných subtilních energetických (meridiánových) drah vedoucích skrz lidské tělo. Následující významné studie na toto téma pocházejí od Dr. George Goodhearta, zakladatele Aplikované Kineziologie a Dr. Rogera Callahana, tvůrce metody TFT (Thought Field Therapy).
Na počátku 90. let, jeden ze studentů Dr. Callahana, Gary Craig, zjednodušil složitý TFT algoritmus a vytvořil univerzální metodu Emotional Freedom Techniques, aplikovatelnou na mentální, emoční a fyzické nesrovnalosti v lidském energetickém systému.
Velmi zjednodušeně se dá říci, že je to určitá forma „akupunktury“ bez jehel. Pracuje formou poklepávání na konkrétní akupunkturní body při současném slovním zaměření na téma, se kterým klient přichází. Odstraněním energetických bloků a osvobozením od negativních emocí uzdravuje ("očišťuje, odblokovává") to, co jsme z jakýchkoli důvodů považovali za problém či obtíž. Negativní náboj mizí a vzniká prostor pro novou kvalitu života.
Chcete se dozvědět ještě víc? Čtete zde.
Závěrem
V mé práci se pochopitelně odrážejí i jiné metody a způsoby práce, které jsem na své cestě objevila. Ty výše uvedené, resp. jejich principy a východiska mne však ovlivnily nejvíce. Předpoklady, které jsem díky nim přijala za své, vyústily v jakousi osobní Víru. Víru v každého z nás, v naši skutečnou podstatu, v naši tvořivou sílu nebo chcete-li, ve víru v Boha v nás:-).